De stablecoinmarkt draait nog steeds bijna volledig op de dollar, maar onder die bovenlaag groeit een tweede trend snel door. Uit het nieuwe
Visa x Dune-rapport blijkt dat niet-dollar
stablecoins zijn gegroeid van ongeveer $350 miljoen naar $1,1 miljard sinds begin 2023, exclusief de stopgezette EURT. Opvallender voor Europa is dat
euro stablecoins inmiddels ruim 80% van die totale niet-USD supply vertegenwoordigen en ongeveer 85% van het transfervolume.
Dat maakt dit onderwerp direct relevant voor Nederland en België. Waar de markt jarenlang vooral keek naar dollarcoins als USDT en USDC, laat dit rapport zien dat de eurohoek nu echt schaal begint te krijgen. Volgens Dune en Visa wordt die groei onder meer geholpen door MiCA-compliance en de bredere integratie van
EURC in DeFi en onchain settlement.
Waarom dit voor Europa telt
Voor Europese lezers zit het echte nieuws niet alleen in de groei zelf, maar in wat die groei betekent. Als euro stablecoins zichtbaar meer tractie krijgen, ontstaat er een serieuzer alternatief naast dollarstablecoins én naast de toekomstige digitale euro. Dat sluit direct aan op
eerdere artikelen op CryptoBenelux over de opmars van euro stablecoins, de rol van Circle, en de vraag of Europa vooral moet inzetten op private stablecoins of op een publieke digitale euro.
De timing is ook opvallend.
Visa schrijft zelf dat Europa met MiCA als eerste grote markt een compleet regelgevend kader voor stablecoins heeft neergezet. Tegelijk waarschuwde de
ECB eind 2025 nog dat ongeveer 99% van de wereldwijde stablecoin supply nog altijd dollar-gedenomineerd is, terwijl euro stablecoins in de eurozone nog relatief klein blijven. Juist daarom is het relevant dat het Visa/Dune-rapport nu aangeeft dat binnen het niet-dollar segment de euro verreweg de dominante valuta is.
Wat beleggers in Nederland en België hieruit kunnen halen
Voor de Benelux is dit vooral een signaal dat de markt voor digitale euroliquiditeit niet meer puur theoretisch is. Als euro stablecoins verder doorgroeien, kan dat invloed hebben op euro-handelsparen, settlement, platformaanbod, DeFi-liquiditeit en de strategische positie van Europese aanbieders. Het verandert de discussie van “komt er ooit een serieuze euro stablecoinmarkt?” naar “welke speler pakt die markt als eerste echt op schaal?”.
De nuance blijft wel belangrijk: euro stablecoins zijn nog altijd klein vergeleken met de totale dollar-stablecoinmarkt. Maar binnen de opkomende groep van niet-dollar stablecoins is de euro nu duidelijk de grootste winnaar.