Bitcoin Europa vs. Verenigde Staten (1)

Waarom koopt Europa geen Bitcoin, terwijl de VS het voortouw neemt?

Bitcoin Nieuws15 mrt , 11:21
Er stroomt weer serieus geld naar Bitcoin-producten, maar bijna niet vanuit Europa. De nieuwste cijfers laten zien dat de instroom vooral uit de Verenigde Staten komt, terwijl Europa samen met Azië en Canada juist lichte uitstroom liet zien.
Dat lijkt een signaal dat Europese beleggers afhaken, maar dat is te simpel. Het echte verhaal zit dieper: Amerika heeft inmiddels een veel sterkere machine gebouwd om kapitaal richting Bitcoin te sturen dan Europa.

De geldstroom is er, maar hij loopt vooral via de VS

CoinShares meldde deze week een netto-instroom van 619 miljoen dollar in digitale beleggingsproducten. Vrijwel de hele positieve flow kwam uit de VS, goed voor 646 miljoen dollar aan instroom. Europa, Azië en Canada eindigden gezamenlijk licht in het rood. Bitcoin trok opnieuw het grootste deel van het geld aan.
Dat verschil is inmiddels meer dan een momentopname. In de VS zijn spot-Bitcoin-ETF's uitgegroeid tot een volwassen kanaal voor vermogensbeheerders, adviseurs en grotere particuliere beleggers. BlackRock’s Amerikaanse Bitcoinfonds IBIT is volgens BlackRock zelf inmiddels gegroeid tot ruim 55 miljard dollar. In Europa is de schaal nog heel anders.
BlackRock’s Europese Bitcoin-ETP, die in maart 2025 van start ging, trok volgens bronnen sinds de lancering ongeveer 835 miljoen dollar aan. Dat is stevig voor een Europees product, maar klein naast wat in Amerika gebeurt.

Europa houdt wel van ETF’s, maar niet massaal van crypto-ETP’s

Dat is een belangrijk onderscheid. Europa is namelijk helemaal geen anti-ETF-markt. Integendeel. EFAMA noemde 2025 een recordjaar voor Europese UCITS-fondsen, met €828 miljard aan netto-instroom. Binnen dat totaal sprongen ETF’s er juist uit: UCITS ETF’s trokken volgens EFAMA €347 miljard aan nieuw geld aan.
Europese beleggers gebruiken ETF’s dus volop. Alleen vloeit dat kapitaal vooral naar brede aandelenproducten, obligaties en geldmarktfondsen. Niet naar Bitcoin-ETP’s.
Dit maakt dit dossier interessanter dan de simpele conclusie dat “Europa niet in Bitcoin gelooft”. De echte vraag is waarom Bitcoin in Europa nog niet dezelfde distributieroute heeft als in de VS.

Amerika heeft van Bitcoin een standaard beleggingsproduct gemaakt

In de VS is Bitcoin voor een deel van de markt geen aparte cryptokeuze meer, maar een regulier beleggingsproduct geworden. Dat komt doordat spot-Bitcoin ETF’s precies passen in een infrastructuur die al bestond: effectenrekeningen, brokers, adviseurs, modelportefeuilles en grote vermogensplatformen. Zodra de SEC groen licht gaf, kon die hele machine aan het werk. De groei van IBIT laat zien hoe krachtig dat kanaal is.
Europa mist die schaal en eenvoud. EFAMA wees eerder al op het belang van een EU consolidated tape en meer markttransparantie om ETF-handel efficiënter te maken. Dat klinkt technisch, maar het onderliggende punt is helder: de Europese markt is nog altijd versnipperd.
Er zijn meer handelsplaatsen, meer nationale verschillen en minder één duidelijke route waarlangs grote hoeveelheden kapitaal snel dezelfde producten instromen.

Banken en adviseurs bepalen in Europa nog veel meer de route

Daar komt nog iets bij. In Europa loopt retailbeleggen veel vaker via tussenpersonen. EFAMA liet in 2024 zien dat 80% van de fondsverkoop aan particuliere beleggers via advieskanalen verloopt. Banken hebben binnen de EU daarbij 57% marktaandeel in distributie.
Dat is cruciaal. Een brede aandelen-ETF of obligatie-ETF past moeiteloos in die klassieke adviesomgeving. Een Bitcoin-ETP veel minder. Niet per se omdat het product verboden of oninteressant is, maar omdat het nog niet even vanzelfsprekend in die kanalen ligt. Daardoor blijft de instroom in Europa sneller beperkt, zelfs als de interesse in crypto aanwezig is.

Europa heeft nog steeds te veel frictie voor particuliere beleggers

ESMA gaf daar deze week onbedoeld extra context bij. De toezichthouder stelde op 12 maart 2026 dat Europese retailbeleggers nog altijd te veel obstakels ervaren wanneer ze willen beginnen met investeren.
Stakeholders noemden volgens ESMA onder meer gebrek aan vertrouwen, hoge kosten, lastige productvergelijking, beperkte financiële kennis en complexe belastingregels, vooral bij grensoverschrijdend beleggen.
ESMA had het niet specifiek over Bitcoin, maar de boodschap is wel relevant. Als regulier beleggen in Europa al stroperig kan zijn, dan geldt dat nog sterker voor producten die tussen traditioneel beleggen en crypto in zitten.
In de VS is dat probleem deels opgelost doordat Bitcoin via ETF’s in de bestaande financiële snelweg is gezet. Europa heeft die brug nog niet op dezelfde schaal gebouwd.

Dit is geen afwijzing van Bitcoin

Daarmee is ook meteen duidelijk wat je níet uit deze cijfers moet halen. Europese uitstroom in één week betekent niet automatisch dat Europese beleggers bearish zijn op Bitcoin. En het betekent ook niet dat Europa structureel geen markt heeft voor crypto-producten.
CoinShares zelf wees erop dat een deel van het aanvankelijke optimisme later in de week werd getemperd door geopolitieke spanning en stijgende olieprijzen.
De betere conclusie is dus smaller en sterker: als er nu nieuw geld naar Bitcoin-producten stroomt, dan loopt dat vooral via de Amerikaanse beleggingsinfrastructuur. Dat is een marktstructuurverhaal, geen simpel sentimentverhaal.

Waarom dit voor Nederland en België telt

Voor lezers in Nederland en België is dit relevant omdat het helpt verklaren waarom de grootste bewegingen in crypto-beleggingsproducten nog altijd vooral uit de VS komen. De Europese markt is groot, maar werkt anders.
Banken, adviseurs, distributiekanalen en regelgeving wegen hier zwaarder. Daardoor kunnen Europese crypto-ETP’s best groeien, maar meestal minder explosief dan hun Amerikaanse tegenhangers.
Dat is ook praktisch belangrijk. Wie headlines leest over enorme instroom in Bitcoinfondsen, krijgt al snel het beeld dat “de markt” vol overtuiging koopt. Maar die geldstroom vertelt nu vooral iets over wáár de infrastructuur klaarstaat om Bitcoin op te nemen. En voorlopig staat die infrastructuur veel sterker in de VS dan in Europa.

Conclusie

De opvallendste ontwikkeling is niet dat Europa een weekje lichte uitstroom laat zien. Het echte nieuws is dat de strijd om Bitcoin-producten steeds minder draait om alleen de asset zelf. Het gaat steeds meer over distributie, markttoegang en financiële infrastructuur. Op dat vlak loopt Amerika op dit moment duidelijk voor op Europa.
Wie alleen naar de flowcijfers kijkt, ziet Amerika kopen en Europa achterblijven. Wie beter kijkt, ziet iets anders: Europa heeft wel degelijk een sterke ETF-markt, maar nog geen even krachtige Bitcoin-machine. Zolang die infrastructuur minder diep verankerd is in banken, advieskanalen en distributie, zal nieuw geld eerder via Wall Street dan via Europese markten naar Bitcoin-producten blijven stromen.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading