Vitalik Buterin social media

Vitalik Buterin keert in 2026 volledig terug naar gedecentraliseerde social media – “We hebben betere massacommunicatie nodig”

Ethereum Nieuws21 jan , 16:52
Ethereum-oprichter Vitalik Buterin heeft het hardop gezegd: dit jaar gaat hij vol gas terug naar gedecentraliseerde sociale platforms.
In een recente post legt hij uit waarom hij het zat is op de huidige platforms en waarom hij gelooft dat we écht iets beters nodig hebben. Zijn kernboodschap is simpel maar krachtig:
“Een betere samenleving heeft betere massacommunicatiemiddelen nodig – middelen die de belangen van gebruikers op lange termijn dienen, in plaats van kortetermijn-engagement te maximaliseren.”
Volgens Vitalik lost geen simpele truc dit op, maar meer concurrentie is wel een goed begin. En decentralisatie is volgens hem de enige manier om dat voor elkaar te krijgen: met een gedeelde datalaag kan iedereen z’n eigen client bouwen, zonder dat één bedrijf alles dicteert.

Firefly.social als zijn nieuwe thuis

Sinds begin 2026 post en leest Vitalik al zijn berichten op firefly.social – een multi-client platform waarmee je tegelijk op X, Bluesky, Farcaster én Lens kunt zitten.
Hij merkt wel op dat Bluesky’s limiet van 300 tekens hem beperkt (geen verrassing voor iemand die graag lange betogen typt). Maar zijn focus verschuift duidelijk:
“Ik ga dit jaar veel meer posten op Lens. Iedereen zou meer tijd moeten besteden aan Lens, Farcaster en de bredere gedecentraliseerde sociale wereld.”

Lens krijgt complimenten van Vitalik

Hij heeft lovende woorden over voor het Aave-team dat Lens beheert:
“Ze doen uitstekend werk. Het team bestaat uit mensen die écht geïnteresseerd zijn in het sociale aspect. Ze probeerden al versleutelde tweets te bouwen lang voordat gedecentraliseerde social überhaupt een ding was.”
Vitalik hamert erop: gedecentraliseerde netwerken moeten gerund worden door mensen die in het sociale probleem geloven, niet door bedrijven die vooral winst najagen.

Corposlop vs. soeverein web

Eerder deze maand introduceerde hij het begrip corposlop: Sociale media die verontwaardiging, dopamine en korte-termijn clicks najagen ten koste van echte waarde en langetermijn-voldoening. Denk aan massale dataverzameling, verkoop van data aan derden en een zielloze, gepolijste homogeniteit die zowel zwak als kwaadaardig is.
Vitalik is het voor ~60% eens met critici, maar maakt een belangrijk onderscheid:
  • Open web = alles wat open is, maar vaak nog steeds gecentraliseerd
  • Soeverein web = privacy-first, lokaal georiënteerd, gebruikers in controle, gericht op langetermijn-waarden
“Wees soeverein. Verwerp bedrijfsdominantie. Geloof in iets.”
Hij verwijst naar Bitcoin-maximalisten die al vroeg corporate controle afwezen, maar waarschuwt dat hun methodes soms gebruikers beperkten.
Het soevereine web moet volgens hem verder gaan: privacy beschermen, manipulatie vermijden en mensen helpen vermogen op te bouwen op een verantwoorde manier.

Wat betekent dit voor de crypto-community?

Vitalik’s stap is een duidelijk signaal: de grote namen in crypto beginnen zich serieus af te keren van gecentraliseerde platforms. Als hij massaal overstapt naar Lens/Farcaster/Firefly, kan dat een sneeuwbaleffect veroorzaken.
Wat denk jij: ga jij ook meer tijd steken in gedecentraliseerde social media dit jaar, of blijf je voorlopig hangen op X/Bluesky? En welk protocol spreekt jou het meest aan – Lens, Farcaster of iets anders? Drop je mening hieronder!
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading