De New York Stock Exchange heeft een formele regelwijziging gepubliceerd die
tokenized aandelen een plek moet geven binnen de bestaande beursstructuur. Het voorstel, vastgelegd onder dossier SR-NYSE-2026-17, verscheen op 22 april 2026 in het Federal Register en introduceert een nieuwe Rule 7.50 voor handel in effecten “in tokenized form”. De commentaartermijn loopt tot 13 mei 2026.
Dat is meer dan
een technisch SEC-document. De stap laat zien dat tokenization verder opschuift van experiment naar gereguleerde marktinfrastructuur. Belangrijk is wel wat deze filing precies doet: NYSE maakt de route formeel mogelijk, maar live handel in tokenized NYSE-effecten is er nog niet. De regel is weliswaar effectief ingediend onder Rule 19b-4(f)(6), maar wordt normaal pas 30 dagen na de filing van 9 april operatief, tenzij de SEC een kortere termijn toestaat.
Tokenized aandeel blijft juridisch hetzelfde aandeel
NYSE kiest in dit voorstel nadrukkelijk niet voor een apart blockchainproduct naast de bestaande markt. Volgens de filing mag een tokenized effect alleen meedraaien als het fungibel is met de traditionele versie, dezelfde CUSIP en ticker heeft en aandeelhouders dezelfde rechten en privileges biedt als bij het gewone effect. De beurs maakt daarmee duidelijk dat tokenization in dit model niet de juridische kern van het aandeel verandert, maar alleen de vorm waarin het wordt gehouden en afgehandeld.
Dat punt is cruciaal. De tokenized versie wordt niet neergezet als een exotische afsplitsing, maar als dezelfde security in een andere technische verpakking. Juist daardoor past dit voorstel veel beter in de bestaande Amerikaanse marktarchitectuur dan eerdere tokenized stock-initiatieven aan de randen van de markt. Die laatste conclusie is een gevolgtrekking uit de manier waarop NYSE de vereisten rond CUSIP, rechten en fungibiliteit opschrijft.
Geen apart orderboek, maar integratie in de bestaande markt
De meest opvallende passage in de filing is dat tokenized effecten op hetzelfde orderboek kunnen handelen als hun traditionele tegenhanger en dezelfde execution priority krijgen. Orders kunnen daarbij met een tokenization flag worden ingevoerd, waarna DTC de gewenste afwikkelingsvorm uitvoert binnen zijn pilotomgeving. Dat betekent dat NYSE tokenization niet buiten het systeem plaatst, maar juist probeert in te passen in de bestaande Amerikaanse beursrails.
Dat maakt deze stap journalistiek relevanter dan een los blockchainexperiment. De beurs zegt hier in feite niet: “hier is een aparte cryptomarkt.” De beurs zegt: “de bestaande markt kan ook tokenized vorm aannemen, zolang de rechten, clearing en marktstructuur overeind blijven.” Dat is een veel grotere verschuiving dan de term “tokenized form” op het eerste gezicht doet vermoeden.
Start beperkt tot grote en liquide namen
De eerste reikwijdte blijft wel bewust smal. NYSE schrijft dat tokenized equities onder dit voorstel in eerste instantie beperkt zijn tot
aandelen uit de Russell 1000 op het moment dat de dienst live gaat, plus latere toevoegingen aan die index, en tot ETF’s die grote indices volgen. Daarmee kiest de beurs duidelijk voor liquide, breed verhandelde producten als startpunt.
Ook dat sluit aan op de bredere lijn van DTC. DTCC meldde in december al dat de onderliggende tokenization service onder de SEC no-action letter juist van start mag gaan met een gedefinieerde set hoog-liquide assets, waaronder de Russell 1000 en grote index-ETF’s.
Nog niet live, en DTC blijft de bottleneck
Belangrijk is daarom ook wat deze filing nog níet betekent. NYSE zegt zelf dat het leden via een Trader Update minimaal 30 kalenderdagen vooraf zal informeren voordat tokenized trading werkelijk start. Bovendien hangt de praktische uitrol af van DTC, want de tokenized handelsvorm is gekoppeld aan het DTC Pilot Program dat draait onder de SEC no-action letter van 11 december 2025. DTC verwachtte in december de service pas in de tweede helft van 2026 uit te rollen.
Met andere woorden: het rulebook beweegt al, maar de operationele marktintroductie volgt pas als DTC’s infrastructuur daadwerkelijk klaarstaat en NYSE een concrete lijst publiceert van effecten die in tokenized vorm mogen handelen.
NYSE volgt niet meer, maar sluit aan in een bredere beweging
De timing is desalniettemin veelzeggend. In maart keurde de SEC een vergelijkbaar Nasdaq-kader goed voor handel in tokenized securities, en NYSE kondigde op 24 maart een samenwerking met Securitize aan rond een platform voor tokenized securities en digitale transfer agent-infrastructuur. Reuters en AP meldden eerder bovendien al dat ICE, de moedermaatschappij van NYSE, breder werkt aan een platform voor tokenized securities en 24/7 digitale markten.
Die context maakt deze filing groter dan alleen een procedurele update. De grote Amerikaanse beursgroepen zijn tokenization niet langer alleen aan het verkennen, maar beginnen het stap voor stap in hun formele marktregels en infrastructuurplannen te verankeren. Dat is geen letterlijke claim uit één document, maar een duidelijke lijn die volgt uit de Nasdaq-goedkeuring, de NYSE-filing en de Securitize-samenwerking samen.
Wat dit voor crypto betekent
Voor de cryptosector is de boodschap helder. Tokenized equities worden steeds minder een product dat alleen buiten de traditionele markt wordt gebouwd, en steeds meer iets dat richting de officiële rails van Wall Street schuift. Niet als vervanging van de bestaande markstructuur, maar als uitbreiding ervan. Precies dat maakt deze stap zo relevant.
De formele basis ligt er nu. De echte test volgt zodra DTC live gaat en NYSE laat zien welke aandelen als eerste in tokenized vorm mee mogen draaien.